SLEEP WELL EXPO 2016 – YATAK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI
SONUÇ RAPORU

20 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Sleep Well Expo- Yatak ve Teknolojileri Fuarı, başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Konusunda Türkiye’nin ilk ve tek ihtisas fuarı olan Sleepwell Expo- Yatak ve Teknolojileri Fuarı, 52’si yerli, 13ü yabancı olmak üzere 65 katılımcının iştirak ettiği ve toplam 4.186 ziyaretçinin takip ettiği profesyonellerin buluştuğu bir arena oldu.

Türkiye; hızla artan nüfusu, avantajlı coğrafyası, avantajlı coğrafyanın ihracata katkıları ile dünya çapındaki gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Ülkemizde harekete geçen en önemli sektörlerden biri de hiç kuşkusuz, yatak sanayi, makine ve ekipmanları sektörüdür. Son yıllarda yatak sektöründe yaşanan gelişmeler, yenilikler ve sektörün örnek dayanışması, yatak sektörünü olumlu yönde etkileyen faktörler olmuştur. Buna bağlı olarak son yıllarda ülkemiz ve sektörümüz adına gerçekleşen birçok olumlu ekonomik gösterge, yabancı sermaye akışına bağlı olarak büyüyen iş hacmi ve yatak sektörü için yapılan birçok düzenleme ve yönetmelik, ülkemizde önemli bir alan olan, Yatak Fuarı’nın önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Tüm yatak sektörü profesyonelleri tarafından özlemle ve heyecanla beklenen yatak ana sanayi, yan sanayi, makine ve ekipmanları fuarı, bu yıl “Yatak ve Teknolojileri Fuarı- SLEEPWELL EXPO” markası ve kurumsalı ile 20 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı karşısında bulunan İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını 3.kez açmıştır.

Yatak imalatçıları, yastık imalatçıları, uyku ürünleri imalatçıları, ihracatçıları ve satıcıları, yatak ihracatçıları, yatak ithalatçıları, yatak malzeme imalatçıları, ev tekstili üreticileri, yorgan imalatçıları, malzeme firmaları, distribütörler, acenteler, distribütörlük almak isteyen firmalar, mağaza zinciri satın alma yetkilileri, yerli mobilya mağazaları, profesyonel ithalat ve ihracat firmaları, designerlar, otel satın alma yetkilileri, iç dizayn firmaları, özel sektörün uzmanları, yatak sanayi satın alma yetkilileri ve sektörel yayın portalları… Kısaca sektörün tüm mensupları, Sleep well Expo- Yatak ve Teknolojileri Fuarı’nda bir araya geldiler.
Yatak ve teknolojileri fuarı Sleepwell Expo, gelecek senelerde en hızlı gelişen sektörlerden biri olacağının sinyallerini vermektedir.

Fuarla ilgili çalışma raporunu ve istatistiki sonuçlarını ekte bilgilerinize arz ederiz.
Saygılarımızla,

YATAK SEKTÖRÜ HAKKINDA ÖZET

Sektörün yükselen başarı grafiği, başarılarını kamuoyuna duyurma isteği, uluslararası arenalarda söz sahibi olma arzusu, sektörden gelen beklentiler ve Voli Fuar’ın bu beklentilere cevap verebilecek niteliklere sahip olması dolayısıyla Sleepwell Expo Yatak ve Teknolojileri Fuarı, yatak sektörü tarafından büyük bir mutlulukla sahiplenilmiş ve fuar büyük bir başarı ile sonuçlanmıştır.

Yatak sektörü; fuarda kazanılan başarının ardından 19- 22 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek 4. Sleep Well Expo Yatak ve Teknolojileri Fuarı’nın beklentisine girmiş ve gerek şirketimiz gerekse de katılımcılarımız daha büyük hedefler için çalışmalarına başlamışlardır.

İSTANBUL FUAR MERKEZİ

2016 yılında 9 ve 10. Salonlarıyla Sleep Well Expo Fuarı’na ev sahipliği yapan İstanbul Fuar Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanı bölgesinde bulunmaktadır. İstanbul Fuar Merkezi, gerek altyapısı ve ulaşımı gerekse teknik özellikleriyle Sleep Well Expo Fuarı’nı düzenlemek için en uygun mekan idi. Toplam 14 bin metrekarelik fuar alanı, fuayesi ve teknik imkanları fuarın başarı ile gerçekleştirilmesinde büyük katkı sağladı.
Fuar alanının yabancı ziyaretçi açısından hava limanına yakın olması, metro durağına yakınlığı ve hem E-5 hem de TEM bağlantılarının kesiştiği bir noktada olması fuar alanına ulaşımda sıkıntı çekilmesini engelledi. Metro’dan ring olarak çalışan servis otobüsleri, fuar ziyaretçilerine avantaj sağladı.

SLEEPWELL EXPO YATAK ve TEKNOLOJİLERİ FUARI’NIN GENEL TANITIMI

FUAR ADRES BANKASI:

Sleep Well Expo Fuarı’nın başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yoğun bir çalışma dönemine giren ekibimiz; aynı zamanda grup şirketlerimizden olan İstmag Magazin Grubunun çıkardığı sektörel yayınlarımız nedeniyle bilgiye ulaşmakta zorlanmadı. Sleepwell ve Sleeptech dergileri, fuarın ana basın sponsoru oldu ve hazırlık aşamasından itibaren fuarla ilgili her türlü gelişmeyi okuyucularına duyurdu. Gerek dergi müşterileri gerekse okuyucuları fuarımızı öncelikli ziyaret eden kitle oldular.

Yüksek memnuniyet oranı ile başarısını kanıtlayan fuarda, fuarın ziyaretçi datası, 4. Sleep Well Expo Fuarı’nın 2017 senesindeki ziyaretçi temelini oluşturdu.

FUARIN DUYURULMASI:

Sleepwell Expo Fuarı’nın tanıtım çalışmalarından bazıları aşağıda belirtildiği gibidir:
Yukarıda bahsedildiği gibi fuarın Ana Basın Sponsoru Sleepwell ve Sleeptech Dergileri‘dir. Bu dergiler aracılığıyla, tüm Türkiye’deki sektör mensuplarına ulaşılmıştır.

Fuar davetiyesi olarak toplam 150.000 Adet davetiye dağıtılmıştır. Bunun 100.000’i Voli Fuar, Sleep Well ve Sleep Tech Dergileri’nin faaliyetleri ile ve kalanı katılımcıların müşteri davetleri şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Yüz yüze pazarlama faaliyetleri yürütülmüş ve katılımcılara davetiye gönderimi yapılmıştır.
Ve tüm bunların haricinde medya çalışması ile ulusal ve yerel tüm tv, radyo, gazete ve dergilerde fuar öncesi, fuar açılışı ve sonrası olmak üzere haberlerimiz ve reklamlarımız başarılı bir şekilde yer aldı. Bu amaçla;

Tv Kanalları: Tgrt Haber, Ntv, Cnn Türk, Ntv Spor, A Spor, Cem Tv, Sun Tv, Meltem Tv, Yaban Tv, Mesaj Tv, Dost Tv, Nurs Tv, Koza Tv, Ahaber, Kanal A, World Travel
Gazeteler: Hürriyet Gazetesi, Haberturk Gazetesi, Sabah Gazetesi, Dünya Gazetesi, Posta Gazetesi, , Milliyet Gazetesi, Vatan Gazetesi, Türkiye Gazetesi, Akşam Gazetesi, Yeni Asya Gazetesi, Güneş Gazetesi, Yeniçağ Gazetesi, Milli Gazete, Milat Gazetesi, Yeni Söz Gazetesi, Diriliş Postası Gazetesi
Radyolar : Cnn Türk Radyo, A Haber Radyo, Nv Radyo, Haberturk Radyo, Bloomberg Radyo, Radyo 7 Radyo, Tgrt Fm, Bizim Radyo, Dost Fm, Cem Radyo, Nurs Fm, Radyo Çukurova, Radyo K.
Haber Ajansları: İha,
Web Portalları: hürriyet.com.tr; cnnturk.com.tr; milliyet.com.tr; haberturk.com.tr; sabah.com.tr web portallarında yer almıştır.

KATILIMCI ÜRÜN GRUPLARI

SLEEP WELL
Yaylı yataklar, visko yataklar, lateks yataklar, uyku sistemleri, rulo yataklar, karyola sistemleri, visko yastıklar, medikal yastıklar, kaz tüyü yastıklar, çocuk yatakları, yatak koruyucu alezler, hareketli yataklar, özel sipariş yataklar, at kıllı yataklar, kişiye özel yataklar, yuvarlak yataklar, doğal yataklar, medikal yataklar, akıllı yataklar, kaz tüyü yorganlar, bazalar, metal karyolalar, yatak başları ve sektörel yayınlar

SLEEP TECH
Kapitone ipliği, yatak yüzü kumaş ipliği, yatak fitili, dokuma yatak yüzü kumaşı, örme yatak yüzü kumaşı, yatak şeridi, kulp, baza kumaşı, baza ayağı, hareketli mekanizma, baza iskeleti, nonwowen kumaş, elyaf, yatak tutkalı, her türlü yatak yayı, yay teli imalatı, sünger, visko, lateks, jel teknolojileri, karyola, yatak fermuarı, yatak kılıfı, dolgu malzemesi, keçe, her türlü keçe, yatak aksesuarları, yatak hatları, kapitone makineleri, yatak ambalaj makineleri, kenar açma makineleri, dikiş makineleri, yay çekme makineleri, elyaf hazırlama ve karışım makinaları, nonwoven elyaf hazırlama makinaları, elyaf geri kazanım makinaları, yastık dolum makinaları, yorgan makinaları, otomatik paket yay helezon makinaları, tam otomatik paket yay dizgi makinaları, paket yay dizgi makinaları, bonel yay helezon ve dizgi makinaları, otomatik tutkal hattı, yastık pres makinaları, bordür makinaları, otomatik yatak kılıfı fermuar dikiş makinaları, test laboratuarları, yeni teknolojiler, yatak etiketleri ve sektörel yayınlar.

İSTATİSTİK: ZİYARETÇİ ve KATILIMCI

Sleepwell Expo Fuarı, Toplam Ziyaretçi Sayısı: 4.186

Günlere Göre Ziyaretçi Dağılımı

1. gün : 1.207
2. gün : 1.284
3. gün : 882
4. gün : 813
Toplam: 4.186

Ortadoğu Ülkeleri : 254
Avrupa Ülkeleri : 212
Rusya ve Türk Cum : 217
Afrika Ülkeleri : 213
Diğer : 208
Yabancı Ziyaretçi Sayısı: 1.104
Yerli Ziyaretçi Sayısı : 3.082
Toplam : 4.186

Yerli Katılımcı Firma Sayısı : 52
Yabancı Katılımcı Firma Sayısı : 13
Toplam Katılımcı Firma Sayısı : 65

ZİYARETÇİ PROFİLİ

– Yatak imalatçıları
– Yastık imalatçıları
– Uyku ürünleri imalatçıları
– Uyku ürünleri ihracatçıları
– Uyku ürünleri satıcıları
– Yatak ihracatçıları
– Yatak ithalatçıları
– Yatak malzeme imalatçıları
– Ev tekstili üreticileri
– Yorgan imalatçıları
– Yastık imalatçıları
– Malzeme firmaları
– Distribütörler
– Acenteler
– Distribütörlük almak isteyen firmalar
– Mağaza zinciri satınalma yetkilileri
– Yerli mobilya mağazaları
– Profesyonel ithalat ve ihracat firmaları
– Designerlar
– Otel satınalma yetkilileri
– İç dizayn firmaları
– Özel sektörün uzmanları
– Yatak sanayi satınalma yetkilileri
– Ticaret odaları ve sektör kurumları

SLEEPWELL EXPO 2016 FUARI’NIN YURTİÇİ VE YURTDIŞI KATILIMCI FİRMALAR LİSTESİ

YURTİÇİ KATILIMCI FİRMALAR
1. ADALAR KİMYA
2. AKÖZLÜ DIŞ TİC.
3. ALBECO YATAK
4. ARDA KİMYA
5. ART ENDÜSTRİ MAKİNE SAN.
6. ASYA ÖRME
7. AZİZ TEKSTİL
8. BALKAN TEKSTİL
9. BOR-SA METAL
10. BOYÇELİK METAL
11. BOYTEKS A.Ş.
12. CASOON MAKİNA
13. DÖRTLER MOBİLYA
14. DURU SÜNGER
15. ELEKTROTEKS
16. ERİKE TEKSTİL İNŞAAT
17. FORM SÜNGER
18. GECCE DIŞ TİC.A.Ş.
19. GİZ GRUP
20. GÜNTEKS ELYAF
21. HUZUR HIRDAVAT
22. HÜRPOL POLİÜRETEN AŞ.
23. İŞBİR SÜNGER
24. KARDEŞLER DERİ TESTİL
25. KAYZER MOBİLYA
26. KIRAYTEKS
27. KÜÇÜKLER
28. LİNEER HİDROLİK
29. MAVERA KİMYA
30. MERPOL SÜNGER
31. MERT MAKİNA
32. MESA ETİKET
33. MİLKAY TEKNİK TEKSTİL
34. MİTSAN MAKİNA
35. MKR TEKSTİL
36. NERTEKS İPLİK
37. NOBEL ENDÜSTRİYEL
38. NOVA SÜNGER
39. ONUR KAPİTONE
40. ÖZKA MAKİNA
41. PAKİPEK TEKSTİL
42. PAKNUR TEKSTİL LTD.ŞTİ.
43. PALM
44. PUNTEKS TEKSTİL
45. RUBA
46. SEFA KİMYA
47. SOVA YATAK
48. ŞİTEKS
49. ŞÖHRET YATAKLARI
50. TUĞSAN METAL
51. ÜNİMET
52. VERRA DIŞ TİC.

YURTDIŞI KATILIMCI FİRMALAR
1. PINGHU CHENDA – ÇİN
2. HANGZHOU FUYANG DT – ÇİN
3. RUKER – ÇİN
4. NANTONG HEALTCARE – ÇİN
5. ALFA KLEBSTOFFE – SWITZERLAND
6. YABAO PRINTING – ÇİN
7. FOSHAN CITY CHILI – ÇİN
8. ANN-CHAIN – TAIWAN
9. DONGGUAN CHISING – ÇİN
10. ARTILAT NV – BELÇİKA
11. COMO – GREECE
12. COVERCONF SRL – ITALY
13. HELAL GROUP – IRAK